Turystyka górska

szlaki piesze Szklarska Poręba
szlaki piesze

Szklarska Poręba to pięknie położona miejscowość, która rozciąga się pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi. To sprawia, że jest doskonałym miejscem do uprawiania górskich wędrówek. Turystyka górska to jest tu mocno rozwinięta dzięki kilkuset kilometrów pieszych szlaków turystycznych. Na turystów czekają piękne widoki, niecodzienne grupy skalne, bajkowe wodospady i punkty widokowe, z których rozpościera się panorama sięgająca nawet 100 km.

turystyka Szklarska Poręba
turystyka

Na górującą nad miastem Szrenicę można wjechać dwu etapowym wyciągiem krzesełkowym wprost do Karkonoskiego Parku Narodowego. Tuż obok ciągnie się „Droga Przyjaźni”, która oddziela polską i czeską część Karkonoszy. Tą najbardziej malowniczą trasą dojdziemy aż do Karpacza, mijając po drodze najwyższe szczyty, punkty widokowe i schroniska górskie.

Góry Izerskie Szklarska Poręba
Góry Izerskie

Po drugiej stronie rzeki Kamiennej rozpościerają się łagodniejsze Góry Izerskie. Jest to doskonała alternatywa dla mniej wprawnych turystów, dlatego przypadnie do gustu także entuzjastom rowerowych wycieczek. Na uwagę zasługuje Wysoki Kamień, z którego rozpościera się spektakularny widok na całe miasto i zachodnią część Karkonoszy.

oznaczenia szlaków

Oprócz szlaków wytyczonych przez PTTK, znajdują się tu tematyczne trasy jak Szlak Ducha Gór, który jest jednocześnie grą terenową, Szlak Waloński, Duża Sztaudyngerowska Trasa Turystyczna, czy Ścieżki Dydaktyczne Karkonoskiego Parku Narodowego.